1,2,3 liczę ja, liczysz ty
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6964 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Jest to propozycja zajęcia otwartego dla rodziców w gr. "0" z zakresu pojęć matematycznych : doskonalenie umiejętności przeliczania dodawania i odejmowania z zastosowaniem -„Dziecięca matematyka”-E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
TEMAT: 1,2,3 liczę ja, liczysz ty - zabawa logiczno – matematyczna Cel ogólny: doskonalenie umiejętności przeliczania dodawania i odejmowania Cele szczegółowe: (dziecko....)
- liczy na miarę swoich możliwości ,
- liczy w przód i w tył, pod dyktando nauczyciela,
- zna miejsce liczby w szeregu,
- liczy w aspekcie porządkowym i kardynalnym,
- wskazuje liczbę następną i poprzednią,
- dolicza i odlicza,
- dodaje i odejmuje różnymi sposobami- od liczenia na palcach ,na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci,
- układa działania matematyczne, pisze liczby i znaki matematyczne,
Metoda: czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania Forma: zbiorowa, indywidualna, w grupach Środki wspomagające działanie:
- zestaw cyfr od 0- 10, ponumerowane krzesło dla każdego dziecka, podkładki, kasztany dla każdego dziecka; klamerki, kostki do gry, kartki, mazaki, kaseta magnetofonowa
Literatura:
- Dziecięca matematyka”- scenariusze zajęć E. Gruszczyk- Kolczyńskiej.
- „ 1,2,3 liczysz ty”- program autorski
Przebieg zajęc
- Powitanie przybyłych gości – wspólna zabawa „Wszyscy są”;
- Zabawy z liczbami:
- „Kartoniki z cyframi” – na dywanie leżą kartoniki z cyframi – dzieci mają wybrać sobie kartonik z liczbą, która mu się podoba , zawieszają je sobie na szyi i mówią swoją liczbę na kartoniku.
- „Odszukaj swego krzesła’’ – dzieci odszukują krzesła ponumerowane takim samym numerkiem jak mają na szyi.
- „Porządkowanie ponumerowanych krzeseł”- ustawienie krzeseł w odpowiedniej kolejności.
- Dzieci siadają w kole, wokół dywanu, na ponumerowanych krzesełkach, twarzą do nauczyciela. Dzieci przeliczają się, aby potwierdzić w/w wynik. Podają liczbę dzieci.
- Liczenie z dowolnego miejsca wskazanego przez nauczyciela lub wg liczby na krzesełku np.: Nauczyciel mówi liczbę np.: 17, dzieci kontynuują 18, 19……
- „Zabawy z krzesłami” – wybrane dziecko wychodzi z sali a w tym czasie niektóre liczby zamieniają się liczbami
- Zabawy matematyczne – dzieci siadają przed dywanikami obok pojemników z kasztanami;
- ustalanie wyniku dodawania i odejmowania na podstawie manipulowania kasztanami wg poleceń nauczycielki;
- dodawanie i odejmowanie po kilka z wykorzystaniem klamerek wg poleceń nauczycielki;
- Liczenie palców :
- liczenie z zamkniętymi oczami dotykając paluszkami policzka;
- przeliczanie dziesiątkami
- Zabawa wspólnie z rodzicami „Oh Swallow”
- Zabawy z kostkami do gry : rodzic- dziecko
- ustalanie wyniku dodawania poprzez dodawanie ilości wyrzuconych oczek na dwóch kostkach- pokazywanie na palcach ilości wyrzuconych oczek. (podawanie wyniku dodawania rodzicom).
- ustalenie wyniku odejmowania / jak wyżej/.
- Rozwiązywanie zadań z treścią: każde dziecko uważnie słucha treści zadań, które n-lka powtarza po 3 razy. Po trzecim wysłuchaniu treści zadania, dziecko zapisuje wynik na kartoniku i pokazuje go podnosząc do góry;
- Pląs pożegnalny „Zajęcia skończone”.
OPRACOWAŁA Renata Szot |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|